„You scratch like a tomcat!„
Viem si predstaviť udivený pohľad Angličana, ktorý by na Vás vrhol po takejto hláške. Zvrat „škriabeš ako kocúr“ sa totiž do angličtiny takto preložiť nedá. Myslím, že našim slovenským kocúrom krivdíme, keď o človeku so škaredým „doktorský“ rukopisom hovoríme, že škriabe ako kocúr a ten jeho výtvor nazývame škrabopis. Veď tie nemé — pardon, mraučiace — tváre síce škriabu, to je fakt, ale s prepisovačkou v labke by ste ich nenachytali, leda ak s vtáčím brkom v papuľke.
Ako ste na tom Vy? Píšete radi rukou?
A čítali ste už niekedy text napísaný Angličanom či Američanom?
Hoci sa otázka rukopisu na hodinách angličtiny nerieši, čítanie rukou písaných textov môže spôsobovať problémy. Posúďte sami – na takéto niečo môžete natrafiť, keď sa vydáte do anglánskeho sveta:
Autor sa vyšantil pri písmenách G, H, I, P, Q, T, W, X, Z a číslach 1 a 7.
Tuto vidíte naživo, ako sa píšu písmená abecedy: Alphabet in Cursive. A tu sú Alphabet Writing videá.
Keby sa Vám zdalo, že dnešný americký rukopis je nečitateľný, skúste toto: Early American Handwriting. Kliknite na štart a potom potiahnite ručne písané písmeno na tlačené písmeno dolu – na to, o ktorom si myslíte, že k nemu patrí. Nedarí sa? Xixi, ani mne to príliš nešlo :-). Buď kliknite na Show Answers alebo ukážte kurzorom na písmeno a stlačte klávesu Shift.
Premýšľate, načo je nám vlastne rukopis, že aj tak väčšina ľudí píše tlačeným písmom a podaktorí pekne píšu už len na počítači? Prečítajte si článok Načo je nám písané písmo?