SOS
Núdzový signál SOS (International Morse Code Distress Signal) vyzerá v morzeovke takto: · · · — — — · · · (three-dots/three-dashes/three-dots). Väčšina sa domnieva, že tento backronym pozostáva z troch slov: Save Our Souls = Zachráňte naše duše. Iní sú za to, že sa v týchto slovách skrývajú nasledujúce slová:
- Save Our Sailors / Ship / Skins,
- Survivors On Ship,
- Stop Other Signals
- Sink Or Swim
- Send Out Sailors / Someone / Succour
SOS prijala ako prvá nemecká vláda v roku 1905 a celosvetovým štandardom sa stalo na 2. medzinárodnej telegrafickej konferencii v roku 1906. Dnes presnú lokalizáciu umožňujú vysielačky a satelitné a rádiové spojenie.
MAYDAY
Ďalším známym núdzovým signálom v rádiovej komunikácii je mayday. Nech vás nemýli „May“ v slove – nejde o máj. Jednému veci neznalému českému prekladateľovi sa podarilo v románe Letisko od Arthura Hailyho vložiť kapitánovi Vernonovi Demerestovi v núdzovej situácii do úst: „Máj, máj!“ Lenže mayday nemá s májom nič spoločné. Táto skratka je skomoleninou francúzskeho m’aider /me’de:/, čo znamená „príďte mi na pomoc“. Spieva o tom aj Miro Žbirka v piesni Mayday. No a trochu to pokašľal pobrežný strážnik v tomto videu…